Keď sa ťa niekto opýta, za čo si vďačná, vieš mu takto z fleku odpovedať? Napadnú ti hneď tie malé príhody, ktoré sa ti stanú cez deň a ktoré ti prinášajú radosť? Čo to tá vďačnosť vlastne je.

Úplne jednoduchý zvyk spomenúť si na niečo príjemné, ťa vie spraviť spokojnejšou a tvoj život šťastnejším. Všetko, čo musíš, je nájsť si cez deň pár minút a zapísať si svoje myšlienky. Nie, nie je to ako denníček na strednej, nepíšeš si, čo si za deň zažila. Venuješ sa malým a veľkým veciam, ktoré ťa cez deň potešili.

U každej z nás to bude iné. Pre niekoho môže byť krásne, že ti suseda pochváli vlasy, pre inú, že vyšlo konečne slnko po dvoch zamračených dňoch. Je len na tebe ako to pojmeš. Tu je pár tipov ako začať.

1. VYBER SI KAM BUDEŠ PÍSAŤ

Prvý a najjednoduchší krok je nájsť si miesto, kde budeš svoje “vďačnosti” uchovávať. Niekomu funguje digitálny spôsob, iný si zvolí pero a papier. Porozmýšľaj, či chceš svoje myšlienky nosiť so sebou alebo ich budeš nechávať doma. Potrebuješ riadky alebo chceš prázdne strany, či bodky?

Osobne mi vyhovuje bullet journal. Viac o ňom nájdeš tu. Niekedy je to práve nový diár, zápisník, ktorý pomôže a nakopne ťa k začiatku niečoho nového.

2. VYHRAĎ SI ČAS NA PÍSANIE

Viem, že toto je náročná časť. Aj pre mňa. Pridať si ďalšiu úlohu do svojho už aj tak nekonečného “to do” listu je na nervy. Najjednoduchšie je spojiť si písanie vďačnosti s rituálom. Ideálne s obľúbeným. Či je to pitie rannej kávy alebo večerné čítanie knihy. Alebo odmena za to, keď cez deň uspíš dieťa a máš konečne čas len pre seba.

Sadnúť si a písať si by malo byť niečo nad čím neuvažuješ spôsobom MUSÍM. Nie je treba si zapisovať myšlienky každý deň. Dôležité je však robiť to konzistentne. Teda, ak ti vyhovuje skôr raz za týždeň alebo každú stredu a piatok, začni a drž sa toho. Akonáhle si vypestuješ zvyk, začneš badať aj benefity.

3. ZAMERAJ SA NA BENEFITY

Tým, že pochopíš, prečo je písanie vďačnosti dobré, bude pre teba jednoduchšie ho dodržiavať. Aj zuby si predsa umývame preto, že vieme, na čo je to dobré, nie preto, že by to bolo nejak extra príjemné.

Benefity, ktoré prináša sú napríklad znižovanie hladiny stresu, väčší pocit pokoja, pomáhla zlepšovať a nadväzovať vzťahy, redukuje agresivitu, zvyšuje empatiu, zlepšuje spánok, zvyšuje sebadôveru, zlepšuje fyzické aj psychické zdravie.

Naučíš sa o sebe viac a časom začneš vyhľadávať a priťahovať situácie, ktoré ťa robia šťastnou a tým sa staneš šťastnejšou verziou samej seba.

4. AKO ZAČAŤ

Jasné, že prvý pohľad na prázdnu stranu môže byť stresujúci. Nevieš čím, ani ako začať. V prvom mojom bullet journali som mala stránku “vďačnosť” a sotva som tam za pol roka dokázala zosmoliť dve vety. Teraz mám druhý žurnál druhý týždeň a zapísanú pol stranu situáciami, za ktoré som vďačná. Nie, nič sa nezmenilo, len som si začala tieto situácie zapisovať pravidelne.

Ak ti nič nenapadá, zamysli sa nad:

 • čo pre teba spravil niekto, koho miluješ
 • ako niekomu poďakuješ bez toho, aby si povedala “ďakujem”
 • čo bláznivé spravili tvoje deti
 • pozri von z okna, je tam niečo, za čo si vďačná?
 • je na tebe niečo, čo ťa robí výnimočnou a si za to vďačná?
 • napíš o niečom, na čo sa tešíš
 • napíš o niečom, čo máš teraz, čo si pred rokom nemala
 • poďakuj sama sebe
 • napíš o čase, kedy si robila chyby a ako si sa z nich poučila. Za čo si vďačná?
 • prečo si vďačná za svoj domov?
 • napíš tri veci, ktoré ťa rozosmiali cez víkend
 • napíš zoznam troch ľudí, ktorí ti pomohli, keď ti bolo najhoršie
 • napíš si, kedy si naposledy niekomu pomohla v ťažkej situácii
 • napíš o niekom, kto ti pomohol vyformovať z teba osobnosť, ktorou si teraz a napíš, čo pre teba znamená
bullet journal
písanie vďačnosti
gratitude

5. KEĎ NEVIEŠ, ČO ĎALEJ

a máš pocit, že si vyčerpala všetky možnosti, skús sa zamyslieť nad novými témami. Po určitej dobe, môže byť ťažké nájsť si niečo nové, za čo si vďačná. Spomeň si teda na:

 • ľudí, ktorých si dlho nevidela, s ktorými si dlho nehovorila, ktorí žijú od teba ďaleko, na učiteľky tvojich detí, na tvojich kolegov, na niekoho, kto ťa inšpiruje alebo na cudzinca, ktorý ťa naposledy potešil.
 • miesta, kam by si sa chcela ísť raz pozrieť, mesto, kde žiješ, na svoju posteľ, mesto odkiaľ pochádzaš, obľúbený park, či kaviareň,…
 • veci ako ranná káva, obľúbené jedlo, tvoje hobby, práca, vône, chute,…
 • myšlienky na rodinné tradície, bláznivé nápady, strachy, životné zmeny, nové vedomosti,…

6. NÁJDI SI, ČO PRE TEBA FUNGUJE

Neexistujú žiadne pravidlá, len také, aké si sama vymyslíš. Píš si pre seba alebo sa podeľ o svoje myšlienky so svojimi blízkymi. Ak si rada kreslíš, kresli si. Dozdob si žurnál obrázkami, prenes slová do vizuálov.

Keď už v tom budeš doma, kľudne zahrň vďačnosť k večernému stolu a spolu s deťmi si povedzte za čo ste v ten daný deň vďační. Môže to byť súčasťou vašej večernej rutiny.

7. ROB SI SPÄTNÚ KONTROLU

Aby si nepísala len tak, je treba sa po čase vrátiť k starým zápiskom a zamyslieť sa, čo sa zmenilo. Či si sa zmenila. Aký vplyv má zapisovanie a rozmýšľanie o vďačnosti na tvoj život. Cítiš sa inak po týždni? Mesiaci? Roku? Si šťastnejšia?

PUSTI SA DO TOHO

Teraz už vieš, ako na to. Prvé čo som si uvedomila ja bolo, že som začala prejavovať vďaku voči iným viac. Spomeň si na starú kamošku pri prezeraní si citátov a označ ju. Alebo napíš poďakovanie niekomu, kto pre teba niečo spravil. Pošli kvety, pohľadnicu, zanes susede koláč. Neboj sa robiť drobné radosti ľuďom okolo seba.

A nenechaj sa odradiť. Každý nový zvyk trvá, kým si nájde miesto v tvojom živote. Pozitívne zmeny sú nekonečné. Je len na tebe nájsť, aké to budú u teba.