Poďme sa zbaviť toxínov

Mne sa veci dejú často tak nejak zhurta. Na niečo narazím a už sa toho nepustím. Tak som aj objavila možnosť detoxifikovať svoje telo len pitím ovocných a zeleninových štiav. 

Vždy si hovorím, že keďže som to nehľadala a našlo si ma to samo, musím to spraviť, lebo to tak má byť. 

Na čo je to dobré

Nebudeme si klamať, nežijeme všetci zrovna najzdravšie.

Dobre. Mala som suchý február a odvtedy nepijem alkohol, nefajčím, vyše roka sa stravujem vegánsky, ale dám si sladké, pšenicu, polotovary, kávu,… Toto všetko náš organizmus zaťažuje a ten namiesto toho, aby obnovoval svoje bunky a staral sa o svoje prospievanie sa zabáva trávením toho, čo do seba pohádžeme. 

Čo budeme jesť

Nič.

Jesť nebudeme. Budeme len piť. Vodu a šťavy z ovocia a zeleniny. Takéto šťavy sú bleskovo vstrebateľné do nášho tela a to sa potom nemusí zaoberať trávením. Môže sa namiesto toho venovať “opravám porúch” a obnove buniek.

Čo budeme potrebovať

No v každom prípade odšťavovač. Nejaký, ideálne pomalý a výkonný. 

Ovocie a zeleninu. Zásobte sa hlavne mrkvou, jablkami, uhorkami, pomarančami, citrónmi, zelerom, rímskym šalátom, ananásom, fajn sú aj mandarinky, hrušky, cvikla, kel, koriander, špenát, petržlen,… všetko závisí od vašej chuti a sezóny. V jarnom detoxe budú k dispozícii iné potraviny ako na konci leta. 

Znie to šialene, ale je to skvelé a sama som zo seba bola prekvapená, aké to je v pohode a ako dobre som sa cítila. 

Čo nebudeme robiť

Nebudeme piť alkohol, kávu, fajčit a nebudeme jesť

Namiesto toho si spravíme denne 6 džúsov (kto chce môže menej) a k nim budeme popíjať veľa veľa vody, prípadne vychladnutého bylinkového čaju. Viem, že to znie asi ako, že budeme hladovať, ale nebudeme. 

To náročné

Tá najťažšia časť toho celého je príprava. Doporučujem už pár dní pred detoxom prejsť na ľahšiu stravu, ideálne bez mäsa, mliečných výrobkov a vajec, nech sa telo odľahčí. Detox je potom jednoduchší. 

Keď už máš doma všetku tu zeleninu a ovocko, vytiahni ráno svoj odšťavovač, umy, nakrájaj, čo je treba očisti a začni odšťavovať. Ja som odšťavovala ráno cca 2,5l pre mňa a ďalšieho 2,5l pre manžela. Džúsy som naliala do sklenených fliaš a odložila do chladničky. Takto som si ich nachystala hneď ráno na celý deň. Džúsy je ideálne vypiť do 24 hod.

Náš odšťavovač sa volá Sana a je úžasný. Ľahko sa čistí a obsluhovať ho vedia aj deti. Ak chcete tie svoje zabaviť počas lockdownu, nakrájajte im všetko a nechajte to na ne 🙂 

Moja skúsenosť s detoxom

Všetky tri dni boli úplne bez nejakých obtiaží. V prvý deň ma poobede trochu pobolievala hlava, ale to je pri detoxe normálne. Hlad som cítila tesne pred prvou šťavou a tesne pred poslednou. V priebehu dňa to šlo dobre, keďže šťavy sme pili každé dve hodiny, neboli žiadne stavy, že by som odpadávala od hladu alebo čo. Tie 4 dcl až pol litra šťavy mi úplne stačili. Počas dňa som popíjala vodu s citrónom a dali sme si vždy aj jeden zázvorový shot. Na pitie vody určite nezabúdajte. Len šťavy nestačia.

Spalo sa nám obom neskutočne dobre. Ráno sme vstali fresh, bez nejakých polokomatických stavov napriek tomu, že spávame 6-7 hod a v noci nás aspoň raz zobudí synátor. Mali sme obaja veľa energie, akurát sme v tomto období prerábali spálňu a fičali sme na plné obrátky. 

Čo bolo ťažké

Ťažké bolo variť deťom a neochutnať. Resp. dávať pozor na to, aby som automaticky po nich nezačala dojedať alebo aby som do seba nehodila hrozno, či orechy. Dávajte si pozor aj na príliš teplý čaj. Môže vám pripomenúť polievku. Rovnako ani ochutnať na jazyk jedlo nie je dobrý nápad, lebo vám to spustí tráviace procesy, sliny..

Ak čakáš, že vďaka tomuto detoxu nejak brutálne schudneš, tak neschudneš. Možno niečo málo, ale určite nie je toto spôsob ako schudnúť. Budeš sa cítiť chudší a telo sa zbaví časti vody v oblasti pása, ale určite to nerob kvôli tomuto. Za tri dni by to bol zázrak. Takýto detox však môžeš držať aj dlhšiu dobu a tam už zbadáš aj pohyb na váhe.

Je to skvelý spôsob ako začať zdravší životný štýl a dodať telu potrebné vitamíny, ak nie si práve typ, čo si dá každý deň ovocie a zeleninu.

Čo potom

Po trojdňovom detoxe si nedaj salámovú pizzu. Ani sa nezblázni a nezjedz za kýbel jedla. Začať treba opatrne, lebo ti môže byť naozaj zle. My sme si dali ešte dva dni raw food. Jedli sme ľahké ovocné raňajky, zeleninový obed aj večeru. Jedz opatrne a uprednostni nespracované produkty. 

Tak čo? Ideš do toho? 

Ja si to chcem určite zopakovať, ale pôjdem už na 7 dňový detox

RECEPTY:

Moje obľúbené kombinácie

1/2 grapefruit

3 pomaranče

1 citrón

alebo

600g mrkvy

100g petržlen

alebo

2 jablká

1/4 kelu

uhorka

1/2 citrónu

Keď by vám vyšlo málo šťavy, môžete ju doliať napr. kokosovou vodou (mala som z DM bio) alebo obyčajnou vodou. 

Počas detoxu je dobré si čistiť jazyk škrabkou, dávala som si aj studené sprchy. Mala som žiarivejšiu tvár a zdravovyzerajúci ružový jazyk. 

Záver

Trojdňový detox je jednoduchý. Zvládnu ho muži aj ženy. Treba však myslieť na to, aby si ľahšie jedla pred prvým dňom a po poslednom dni detoxu treba začať ľahšími jedlami, ideálne surovou stravou.

Ak sa necítiš hneď na trojdňovku, daj si jeden deň. Ak máš závažnejšie zdravotné problémy, ekzémy, akné, čokoľvek a chceš, aby ti detox pomohol, budeš sa musieť nachystať na dlhší detox. Riaď sa tým, čo cítiš. Ak by si dal viac dní, daj. Ak nezvládaš, skonči a po nejakom čase ho skús opäť.

Je dobré si po detoxe ponechať pekný zvyk a vypiť aspoň jednu šťavu zo surového ovocia a zeleniny denne.